C# Asenkron Hataları

C# ile asenkron operasyonlar çoğu zaman işimize oldukca yarıyor fakat bazı durumlarda asenkron kullanmanın yarardan çok zararı olabiliyor. Aşağıdaki bir kaç maddede dikkat etmeniz gereken bazı maddeleri özetledim.

1-)Await kullanmayı unutmak

Task döndüren asenkron bir methodu çağırdığınızda await kullanmazsanız programınız ilgili satırda beklemeden akışına devam edecektir. Bu durum çoğu zaman istenmeyen sonuçlara yol açabilir.

Console.WriteLine("Before");
Task.Delay(1000);
Console.WriteLine("After");

Bu kodu çalıştırdığımızda program Before yazdıktan sonra 1000ms beklemeden After yazacaktır çünkü 2. Satırdaki async method çağırısında await kullanılmamış. Eğer 2. Satırdaki asenkron operasyon bitmeden kod akışının devam etmesini istemiyorsak çağrının başına await ekleyerek bu durumun önüne geçebiliriz.
Devamını Oku

ASP.NET Core Uygulamasını Heroku ile Ücretsiz Yayınlamak

Bazen uygulamanızı yayınlamanız gerekir fakat elinizde bir sunucu yoktur. İşte tam bu tür durumlar için uygun olduğunu düşündüğüm bir çözümü sizlerle paylaşmak istedim.

Heroku’yu bilmeyenler için kısaca açıklamak gerekirse; uygulamalarımızı kolayca yayınlayabileceğimiz bir cloud platformu python, ruby, nodejs, php.. gibi bir sürü programlama diline doğrudan destek veriyor ve oldukça geliştirici dostu bir platform. dotnet platformuna doğrudan destek vermesede docker üzerinde uygulamamızı yayınlayabiliyoruz. (dahası: https://www.heroku.com/what) Devamını Oku

C# ile Sinema Otomasyonu

Merhaba arkadaşlar, geçenlerde arşivleri kurcalarken karşıma lise 3. sınıfa giderken proje ödevi olarak geliştirdiğim sinema otomasyonu çıktı. Yeni başlayan insanların işine yarayabilir diye paylaşıyorum. :)
Hatırladığım bazı özelliklerinden bahsetmek gerekirse; bilet satış, öğrenci ve tam bilet fiyatı ayarlama, online fatura gönderme, fragman oynatma, muhasebe ve raporlama, seans, salon ayarlama ve dahası.. proje içinde ufak bi slayt mevcut orada daha detaylı olarak özellikler var.

https://github.com/ismkdc/Sinema_Otomasyonu

Dns Firewall Uygulaması – OrangeDNS

Merhaba arkadaşlar bugün sizlerle geliştirmiş olduğum dns firewall uygulamasını paylaşacağım.

Uygulamayı c# dili kullanarak geliştirdim. Basitçe dns protokolünü kullanarak engelleme yönlendirme loglama işlemlerini yapıyor. Dns server windows form, kullanıcı arayüzü ise asp.net mvc ile geliştirilmiştir. Detaylı anlatım için çektiğim videoyu izleyebilirsiniz. Projeye ulaşmak için aşağıdaki github linkini kullanabilirsiniz.

Github: https://github.com/ismkdc/OrangeDNS

Uygulama kullanımı hakkında döküman: http://s9.dosya.tc/server2/fcpnij/Orange_DNS.pdf.html

Car Gallery Uygulaması [Jquery Mobile, Asp.NET Web Api]


Merhaba arkadaşlar bugün sizlerle Abdullah Kanza ile yazdığımız bir mobil uygulamadan bahsedeceğim. Uygulamada backend kısmını ben üstlendim ve http://www.auto-data.net/tr/ sitesinden verileri anlık olarak çekip rest ile json formatında döndüren bir api hazırladım. O ise jquery mobile kullanarak mobil uygulama kısmını hazırladı. Mobil uygulamanın web site halini azure’a yükledim. Projeyi ise github’da bulabilirsiniz.

Uygulama: http://autodataservice.azurewebsites.net
Proje: https://github.com/ismkdc/cargallery